Tuvalet kağıdı klozeti tıkar mı ? Evet tuvalet kağıdını gidere atmak tuvaletin tıkanmasına neden olur ama bu hemen olmaz zamanla es kısmında birikir ve ummadığınız anda su geri vermeye başlar. Senelerdir atırıyoruz tıkanma olmuyor diyebilirsiniz demmeki sizi etkilememiş ama bodrum kat komşunuzu mutlaka etkilemiştir.

Tuvalet Kağıdını Çöp Kutusuna Atınız

Gelişen modern dünyada klozet kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmış, günümüzde neredeyse her evde bulunmaktadır. Yanlış kullanım veya tesisata bağlı olarak da bazen klozetler sıkıntı yaratabilir ve tıkanabilir. Tuvalete suyun az gitmesi ya da hiç gitmemesi durumu tuvaletin tıkandığının göstergelerindendir. Tuvalet giderlerine atılan her türlü nesne logara kadar ulaşamayabilir. Bu noktada tuvalet kağıdı klozeti tıkar mı sorusu akla gelmektedir. Bazı nesneler pimaşlarda takılı kalabilir, dirseklerden geçmeyebilir, bu sebeple tuvalet kağıtlarını gidere atmamak gerekir. Tuvalet tıkanmasını önleyebilmek için tesisata bağlı olan konularda teknik bilgimiz olmadığından önleyebileceğimiz herhangi bir yöntem neredeyse yoktur. Fakat kullanıcı hatalarını göz önüne alırsak bunun başında tuvalet kağıdını klozete atmak gelir. Özellikle çok katlı binalarda çok büyük bir soruna dönüşebilecek olan bu durum için oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu sorun gerek mikrobik olarak gerek koku olarak gerek de ihtiyaç giderme adına büyük sorun teşkil eder ve günlük hayatı oldukça etkiler.

Tuvalet kağıdı tuvaleti tıkar mı sorusuna farklı yanıtlar vermek mümkündür. Gerekli önlemler alınmadığında bu sorunla karşılaşmak neredeyse kaçınılmazdır. Öncelikle tuvalet kağıdı kullanımında suda eriyen olup olmadığına dikkat edilmeli, suda erime özelliği olmayan ıslak mendil, peçete gibi cisimlerin tuvalette kullanılmaması, tesisatında büyük sıkıntı olan evlerde klozete yabancı hiçbir cisim atılmaması, tabi en büyük önlem; tuvalette çöp kutusu kullanımıdır. Piyasada tuvalet kağıdı ürünü olarak pek çok marka bulunmaktadır, pek çoğu suda eriyen olarak üretilse de alırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli faktör bu olmalıdır. Geniş bir kaba su koyup içine kullanmakta olduğumuz tuvalet kağıdını koyup gözlemleyerek de evde küçük bir deney yapabiliriz. Günümüzde yeni binalarda eriyen tuvalet kağıdı kullanımına uygun tesisat döşenmektedir. Tuvalet kağıtlarının çöp kutusunda bekletilmesi de farklı sağlık sorunları ve hastalıklara yol açabileceğinden uzmanlar tarafından aslında önerilen bir şey değildir. Özellikle küçük çocuk bulunan evlerde sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden çöp kutusu kullanılması zorunlu ise de günlük mutlaka çöp kutusu boşaltılmalı ve tuvalet için ayrı bir çöp kutusu kullanılmalıdır.

Tuvalet kağıdı klozeti tıkar mı sorusuna kesin cevap verememekle birlikte tuvalet kağıdının giderlerde bazı sorunlara yol açtığını söylemek de mümkün olmaktadır. Görüldüğü üzere tuvalet tıkanmasında pek çok etken mevcuttur. Tabiî ki böyle bi sorunla karşılaşmamak için gerekli önlemler alınmalıdır. Klozet tıkanmasıyla karşılaşıldığı takdirde hemen bi tesisatçıyla görüşülmeli ve sebebi araştırılarak soruna göre önlem alınmalıdır.

tuvalet kağıdı klozeti tıkar mı

Bir cevap yazın

Servis çağırmak için TIKLA ARA